konstrukcje
Dodane przez Arecki dnia Wrzesień 21 2017 22:40:35
To zależy jak duża jest ta rzeczka i jak bardzo może wylać. Jeśli masa wody będzie znaczna, to żaden murek nie ochroni ogrodu, szczególnie taki, który postawisz tylko z jednej strony.
Generalnie im więcej wody, tym trudniej będzie się przed tym obronić.wylało w ciągu ostatnich stu lat podobno tylko raz i to aż na 1.5metra. a tak to raz na jakieś 20lat na kilka centymetrów.

Zdjęcia dobrego nie mam. Rzeka jest w tej chwili jakies 2 metry poniżej poziomu trawy a że trwają różne prace przeciwpowodziowe (ale nie tuż obok) to wiem,że w przyszłym roku urzędnicy będą na nowo szacować zagrożenia powodziowe.
Nie muszę wszystkiego grodzić,ale jak już będę to z każdej strony,także ten...Nie chodzi o zamurowanie widoku na 2 metry ,,bo nie straszni mi sąsiedzi. Chcę tylko uchronić troszeczkę to co chcę posadzić - krzaczki,,drzewka. niby nic wielkiego ale nie chcę by moja praca szła na marne w razie czego.

Myślę np o zzrobieniu murku na metr i tak jak na zdjęciu zrobiłabym podwyższony teren np. szzeroki na metr i później znów murek. Coś jak wielka donica wypełniona ziemią/kamieniami itp. Byłoby chyba wystarczająco szerokie i wystarczająco cieżkie Zastanawiam się czy musiałabym zzagęścić teren pod tym wszystkim czy zrobic wylewkę...a może zrobić zbrojony mur i już? Tak na około? Na max.metr wystarczy.
Myślę, że jak raz na 20 lat rzeka wylewa te kilka centymetrów, to taki stan trzeba przyjąć i się do niego dostosować. Czy aż metrowe donice mają sens? Jeśli tylko kilka centymetrów to chyba nie - może wystarczą niższe?
Uważam, że zagęszczenie gruntu wystarczy do tych niższych donic.
Sprawdź, czy MPZP dopuszcza skonstruowanie takich donic pełniących rolę płotu, bo nie musi.

Z resztą, jak tak teraz czytam, to chyba czegoś nie rozumiem. Piszesz, że rzeka leży 2m pod poziomem trawy. I jednocześnie, że rzeka najmocniej wylała na wysokość 1,5m, czyli wychodzi, że nawet w najgorszym scenariuszu nadal masz w zapasie pół metra, dobrze liczę
Jeśli już rzeczka wylewa, to jak Link bardzo? Jesteś w stanie oszacować np. wysokość lustra wody? Może wrzucisz zdjęcie poglądowe, na którym uda się zobaczyć i ogród i rzeczkę? Jaka jest odległość ogrodu o rzeczki?