klimatyzatory grzanie
Dodane przez Arecki dnia Październik 13 2012 20:57:59
zamiast tej pompy cieplnej popatrz na klimatyzatory-ceny podobne a nie musisz tak meczyc sie z instalacja tego(zwlaszcza te wykopy czy inne ceregiele),lub przeanalizuj konstrukcje takiego klimatyzatora i probuj budowac,tez jest to mozliwe.
co do kolektorow slonecznych to tez jestem za,mam w planie zbudowac cos takiego z plyt(szyb) poliweglanowych(takie jak dachy na przystankach autobusowych) gotowe kanaliki,tylko doprowadzic jakis plyn typu borygo,a taki panel mysle umiescic za szyba w ramie od okien pcv (typu fix-nieotwierane) mysle ze to dosc dobre rozwiazanie,calkiem dobre materialy i estetyczny wyglad,z drugiej strony kompletny zestaw-2 paneli(ok 4 m2) plus wymiennik i pompa z elektronika kosztuje kolo 5000zl,to tez do przezycia rozkladajac to na lata.Skupiamy się na fajerwerkach technologicznych zapominając o podstawach.A zacząć trzeba od ograniczenia strat. Podstawą jest prawidłowo zaizolowany budynek i prawidłowo wykonana instalacja co. W to zawsze warto włożyć kasę i to zamortyzuje się najprędzej przynosząc efekty latem i zimą.Dodatkowo niejako przy okazji podniesie estetykę budynku i jego wartość .Dopiero wtedy powinniśmy zacząć szukać dodatkowej obniżki kosztów. Tradycyjny układ daje ich sporo (szczególnie elektronikom) .
- programowanie ogrzewania dobowego dla poszczególnych pomieszczeń
np elektrozawory sterowane z centralki (transmisja dowolna)
- pomiar temp zewnątrz i wewnątrz budynku i odpowiednia reakcja układu
uwzględniająca dynamikę ich zmian.
- płynna regulacja prędkości obrotowej pompy co i sprzęgnięcie tego z
logiką kotła
- zawsze opłaca się dołożenie kilku żeberek ponad normatyw bo układ
pracujący przy niższej różnicy temp jest dużo sprawniejszy zarówno od
strony wymiennika w piecu jak i oddawania ciepła w pomieszczeniu.
- jeśli mamy kominek lub kuchnię zawsze warto włożyć tam wężownicę i
podłączyć ja z możliwością sterowania do cw i co.
Dopiero potem jak starczy nam chęci i kasy możemy myśleć o dodatkowym obniżaniu kosztów bo mamy właściwy punkt odniesienia i uzyskane oszczędnosci będą rzeczywiste. Każde inne podejście przypomina zbieranie kasy do dziurawej kieszeni :(
Następnym uzasadnionym w obecnych warunkach posunięciem są chyba jednak kolektory słoneczne do cw z możliwością wspomagania co w okresach przejściowych (gdyby udało sie np wyłączyć piec miesiąc wcześniej i włączyć miesiąc póżniej byłoby super ,a to jest realne w okresach przejściowych ciepło musi być tak naprawdę w sypialni i łazience)
Dochodzimy więc do koncepcji "inteligentnego domu" Czyli najważniejsze jest żeby już na etapie projektowania budowy lub remontu zapewnić sobie
dostęp do prostej i taniej możliwości wpływania na parametry pracy nawet bardzo peryferyjnych urządzeń,zarówno po stronie konkretnych instalacji jak i logiki ich działania.