klimatyzatory, klimatyzacja, wentylacja
Strona Główna - Artykuły - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
klimatyzacja
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Najnowszy Użytkownik: christaby2
DVM SAMSUNG
DVM SAMSUNG Producenci systemów VRF w znacznej większości opierają swoje układy o sprężarki inverterowe, które rozpowszechnione są również w klasie urządzeń mono- i multisplit mniejszych mocy. Firma Samsung niemalże 10 lat temu postawiła w tej dziedzinie na nową wtedy technologię firmy Copeland, z użyciem której powstał system typu VRF o nazwie DVM (Digital Variable Multi). Nazwa systemu związana jest z zastosowaną sprężarką DVI Digital Scroll o pełnej regulacji wydajności w zakresie 10÷100%. Metoda regulacji wydajności sprężarki Digitall Scroll wynika z jej konstrukcji. Przestrzeń roboczą kompresora tworzą dwie zazębione spirale (scroll), z których dolna obraca się mimośrodowo względem górnej spirali, nieruchomej w płaszczyźnie poziomej. Dodatkowo spirala górna ma możliwość uniesienia się o 1 mm względem dolnej, otwierając przestrzeń roboczą i przerywając w ten sposób cykl sprężania czynnika. Przestrzenie niskiego i wysokiego ciśnienia sprężarki są połączone przewodem, który pozwala na wyrównanie ciśnienia w obu obszarach.

Na przewodzie tym znajduje się zawór PVM pracujący w trybie zamknij / otwórz. Gdy zawór jest otwarty, następuje wyrównanie ciśnienia w obu przestrzeniach, górna spirala zostaje samoistnie uniesiona i sprężarka pracuje w trybie jałowym z 10% mocą nominalną silnika. Zamknięcie zaworu PVM powoduje błyskawiczne wytworzenie różnicy ciśnienia, która dociska spirale i zamyka przestrzeń roboczą sprężarki – następuje sprężanie czynnika. Dzięki temu bezwładność w dojściu do mocy żądanej układu jest ograniczona do minimum. Cykl pracy sprężarki trwa 20 s, najkrótszy cykl sprężania 2 s – zatem minimalna wydajność sprężarki DVI wynosi 10% wartości nominalnej. W sprężarkach inverterowych regulacja wydajności rozpoczyna się od 20÷30% wydajności nominalnej. Wystarczy, że jedna z jednostek wewnętrznych zostanie włączona, a sprężarka uruchamia się z mocą minimalną. Sprężarka z regulacją inverterem uzyskuje moc nominalną dopiero po uzyskaniu niemalże maksymalnych obrotów silnika. Dzięki wykorzystaniu sprężarek typu DVI nie ma konieczności stosowania rozbudowanych i wrażliwych układów elektroniki jak ma to miejsce w systemach inverterowych.
Z uwagi na impulsowy charakter przepływu czynnika przez instalację nie ma konieczności stosowania tzw. trybu odzysku oleju z instalacji chłodniczej. Cykl ten odpowiada za powrót oleju z instalacji do kompresorów i jest nieodzowny w systemach inverterowych, gdzie regulacji wydajności towarzyszy obniżenie prędkości czynnika w przewodach chłodniczych poniżej prędkości porywania oleju. Odzysk oleju uruchamia sprężarki z maksymalną mocą oraz wstrzymuje pracę jednostek wewnętrznych niezależnie od temperatury zewnętrznej na czas od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, co jest odczuwalne dla użytkownika i obniża wydajność energetyczną systemu
Każda z jednostek zewnętrznych DVM Plus IV wyposażona jest w jedną sprężarkę DVI oraz jedną lub dwie sprężarki Copeland scroll o stałej wydajności. Podstawowa różnica w stosunku do innych rozwiązań VRF polega na sposobie regulacji wydajności chłodniczej w obrębie agregatu oraz w konstrukcji samego układu chłodniczego, który realizuje wysokowydajny obieg z udziałem ekonomizera (w tej roli nowy wymiennik płytowy) oraz międzystopniowego wtrysku pary czynnika chłodniczego do przestrzeni roboczej każdej ze sprężarek. astosowany obieg chłodniczy pozwala osiągnąć wysokie współczynniki wydajności energetycznej dla chłodzenia EER 4,31 oraz wyjątkowo wysokie w trybie grzania, dla agregatu o mocy 8 HP, nawet do poziomu 4,62. Jednocześnie spadek wydajności grzewczej dla temperatury zewnętrznej -20°C wynosi jedynie 27% w stosunku do warunków nominalnych (+7°C), a agregat osiąga przy tej temperaturze współczynnik sprawności COP 3,12. Pojedyncze agregaty DVM Plus IV dostępne są w wielkościach od 8 do 20 HP.

Nowością są jednostki o mocy 18 i 20 HP (56 kW), których wykorzystanie znacznie ogranicza powierzchnię instalacyjną i koszt całego systemu. Jednostki zewnętrzne można łączyć z sobą w obrębie jednego układu chłodniczego, aż do wydajności chłodniczej 80 HP (224 kW). Daje to, po uwzględnieniu przewymiarowania, możliwość podłączenia jednostek wewnętrznych o łącznej wydajności nominalnej 291 kW. Wszystkie wielkości agregatów występują również w wersji HR (odzysk ciepła), która umożliwia jednoczesną pracę jednostek wewnętrznych w trybie chłodzenia oraz grzania. System 3-rurowy HR pozwala znacząco podnieść efektywność energetyczną w stosunku do wartości nominalnych w budynkach o zbliżonym zapotrzebowaniu na energię cieplną i chłodniczą. Czynnik chłodniczy odparowuje w jednostkach wewnętrznych pracujących w trybie chłodzenia i za pośrednictwem skrzynek rozdzielających (MCU) jest kierowany do jednostek, które w tym samym czasie ogrzewają pomieszczenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się znacząco obciążenie agregatów i pobór energii elektrycznej.
 Dodane przez Arecki dnia maj 07 2011 19:36:01 ˇ 0 Komentarzy ˇ 643 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu