klimatyzatory, klimatyzacja, wentylacja
Strona Główna - Artykuły - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
klimatyzacja
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Najnowszy Użytkownik: christaby2
klimatyzacja freon
klimatyzacja Aktualną podstawą prawną jest Rozporządzenie (WE) nr 1005/2009 Parlamentu Europejskiego i Rady z 16 września 2009 r. w sprawie substancji zubożających warstwę ozonową. Zgodnie z tym aktem od 1 stycznia 2010 r. nie wolno wprowadzać do obrotu (czyli sprzedawać) tzw. pierwotnych czynników z grupy HCFC, ani odzyskanych czynników nie poddanych procesowi regeneracji. Za „pierwotne” uznaje się takie czynniki, które nie były wcześniej używane, czyli nie pochodzą z odzysku. Dotyczy to przede wszystkim czynnika R22 – dobrze znanego płynu roboczego, wciąż powszechnego co najmniej w dziesiątkach tysięcy instalacji chłodniczych i klimatyzacyjnych w Polsce.

Obecnie – lecz nie dłużej niż do grudnia 2014 r. – można nabywać oraz stosować do konserwacji i serwisowania istniejących urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych wyłącznie zregenerowany czynnik R22 pochodzący z odzysku. Regeneracja oznacza poddanie czynnika kompleksowemu procesowi oczyszczania i badania jakości, którego kulminacją jest wydanie certyfikatu potwierdzającego, że zregenerowana substancja odpowiada parametrom jakościowym oryginalnego czynnika.

Jedyną organizacją prowadzącą regenerację czynników chłodniczych w Polsce jest Fundacja Ochrony Warstwy Ozonowej PROZON, co w praktyce oznacza, że Fundacja jest jedynym źródłem legalnego czynnika R22 w Polsce.

Dla przedsiębiorców korzystających z urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych oraz dla firm serwisowych oznacza to, że nie można kupić nowego czynnika, ale też, że nie można wykorzystać czynnika pierwotnego do dopełniania ubytków z istniejących instalacji. Byłoby to niezgodne z obowiązującym prawem. W praktyce – ewentualne zapasy pierwotnego R22 zakupione przed początkiem 2010 r. muszą zostać przekazane do zniszczenia.
 Dodane przez Arecki dnia kwiecień 09 2011 22:37:27 ˇ 0 Komentarzy ˇ 427 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu