klimatyzatory, klimatyzacja, wentylacja
Strona Główna - Artykuły - Linki - Kategorie Newsów
Search   
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Linki
Kategorie Newsów
Galeria
Szukaj
klimatyzacja
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 10
Najnowszy Użytkownik: christaby2
wentylacja pożarowa
klimatyzator split Testy pożarowe i zadymiania wykazują że aby dym płynął do szachtu oddymiającego to potrzeba ogromnej wydajności szachtów a nie 160000m3/h, a wentylatory strumieniowe służą do czego innego i nie przepychają dymu w "wirtualnych kanałach dymowyc", bo takie "cudo" jak te kanały nie istnieje! jak włączycie wentylatory strumieniowe w projektach znanej firmy to garaż będzie- przy prawidłwowych testach zadymienia - cały zadymiony w minutę bo szachty i ich wydatki są za małe 2-3 krotnie i dym wraca bokami przy ścianach lub po posadzce na tył jetfanów... i do nawiewów i cały garaż powoluktu cały sam z pomocą . się zadymia.
Handlowiec-naciągacz wmawia że jetfany trzeba włączać od razy i wie po co to to mówi.... dlatego, że jak zrobi się test dymowy z małowydajną zadymiarką lub racą dymową i natychmiast włącza się jetfany to one rozdmuchają ten dym i go rozrzedzą i go nie widać! Naiwnym inespektorom nadzoru i strażakom wmawia się że dym popłynął do szachtu wyciągowego, a wcale tam często nie popłynął! Zgodnie z obowiązującymi Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. nr 75 poz. 690) par. 277 garaż o powierzchni powyżej 1500 m2 powinien być wyposażony w instalację wentylacji oddymiającej.

Zgodnie z obowiązująca definicją wentylacja oddymiająca [ang. smoke and heat exhaust ventilation systems - SHEVS] to system wentylacji, którego celem jest usuwanie dymu i ciepła z danej strefy dymowej w taki sposób, aby możliwe było stworzenie powyżej podłogi warstwy wolnej od dymu.

Niestety w przypadku w przypadku garaży, których wysokość jest stosunkowo niska uzyskanie dwóch warstw może być niemożliwe a na pewno bardzo trudne. Posiadane przeze mnie doświadczenie wskazuje, że dopiero przy garażach o wysokości od ok. 3,00 m udaje się uzyskać dwie warstwy. Niestety takie garaże spotka się dość rzadko.

W Europie i na świecie, zgodnie z obowiązującymi w tych krajach stosuje się w niskich garażach system wentylacji pożarowej z wykorzystaniem wentylatorów strumieniowych lub indukcyjnych dla celów wspomagania oczyszczania garażu z dymu lub wspomagania akcji gaśniczo - ratowniczej.
Wynika to z charakterystyki tego systemu wentylacji pożarowej. Dym i gorące gazy pożarowe przemieszczane są cały przekrojem garażu w kierunku od szachtu nawiewnego do szachtu wyciągowego.
Z tego powodu uruchomienie wentylatorów strumieniowych w czasie ewakuacji jest błędem mogącym mieć w przypadku pożaru bardzo poważne konsekwencje.

Jeżeli chodzi o wydajność to zależy ona o przekroju garażu, ponieważ musimy w całym przekroju garażu mieć taką prędkość przepływu, aby nie możliwe było cofanie się dymu. Zazwyczaj jest to wartość z przedziału 0,9 - 1,5 m/s . Pomnożona przez pole przekroju garażu daje wymaganą wydajność.

Niestety złożoność systemu wentylacji pożarowej z wentylatorami strumieniowymi powoduje konieczność prowadzenia analiz CFD w celu dokonania ewentualnych korekt, np. w rozmieszczeniu wentylatorów oraz ocenie warunków panujących w garażu.

Wszystkich bardzo serdecznie zapraszam na kurs "Projektowanie systemów wentylacji pożarowej w obiektach budowlanych" organizowany przez Zakład Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej. Podczas kursu dowiecie się Państwo, jak projektować systemy wentylacji pożarowej, aby były skuteczne, bezpieczne i zgodne z wymaganiami. Byłem raz w życiu na teście działania takiego systemu przy projekcie Neue Stadthalle w Singen w Niemczech. Dym o którym kolega mówi (ten przy ścianach) był wyciągany przez wentylatory, które nie wyglądały na zwykłe jetfany, a zasysały powietrze od spodu. Z tego co widziałem w tamtym projekcie ilość powietrza, które było wyciągane szachtami była półtora raza większa niż zakładana przez nas przy projektach wentylacji oddymiania kanałowego.

 Dodane przez Arecki dnia czerwiec 23 2012 19:54:56 ˇ 0 Komentarzy ˇ 1397 Czytań Drukuj
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Brak postów.

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashionideas.icu